انواع دوخت‌ها از نظر خانم سیما عمرانی

انواع دوخت‌ها از نظر خانم سیما عمرانی

دوخت راسته:

دوسخت راسته یا ساده بیشتر برای درزهای لباس استفاده می‌شود و فاصله دوخت با لبه پارچه در تمام طول دوخت باید یکسان باشد.

دوخت دوبله شکسته:

در این دوخت، بعد از دوختِ درز، یک لایه از اضافه درز را به اندازه ۲ تا ۳ میلی‌کتر گذاشته و بقیه را قیچی کرده و اضافه درز دیگر را روی آن تا نموده و چرخ می‌کنیم.

دوخت فرانسوی:

اضافه درز یا زاپاس را از روی پارچه با فاصله نیم سانت از خط اصلی دوخت، چرخ می‌کنیم، ۲ میلی‌متر زاپاس گذاشته و اضافه زاپاس را قیچی می‌زنیم، خط دوخته شده و زاپاس را به پشت کار کشیده و از پشت پارچه از روی خط اصلی دوخت، مجدداً چرخ می‌کنیم، زاپاس کاملاً لای دو درز دوخته شده قرار می‌گیرد.

مجموعه کامل در ۲۴ دی وی دی + گارانتی محصول + کیفیت بالا با قیمت ۸۵ هزار تومان

برای خرید تلفنی با شماره ۰۹۳۶۱۶۳۳۰۱۰ تماس بگیرید.

برای خرید هر چهار جلد کتاب آموزش خیاطی خانم عمرانی به صورت کامل با قیمت ۱۵۵هزار تومان بروی دکمه خرید پستی در زیر کلیک نمایید

برای خرید تلفنی با شماره ۰۹۳۶۱۶۳۳۰۱۰ تماس بگیرید.

برای خرید ۴ جلد کتاب خیاطی + ۲۴ حلقه دی وی دی به صورت همزمان با قیمت۲۳۰ هزار تومان بروی دکمه خرید پستی در زیر کلیک نمایید

برای خرید تلفنی با شماره ۰۹۳۶۱۶۳۳۰۱۰ تماس بگیرید.

 

 

 

دوخت دوبله خوابیده:

بعد از دوخت درز و اتوی آن از دو طرف خط دوخت، لبه زاپاس را سردوز می‌کنیم و اضافه درز را به یک سمت خوابانده و از روی آن یک چرخ می‌رویم.

دوخت منحنی:

درز منحنی را با هدایت دست و سرعت کم می‌دوزیم و زاپاس‌های درز منحنی را کلیپ (برش‌های ۷) بزنید.

دوخت زاویه:

همیشه در قسمت زاویه یک تک لایی چسب می‌چسبانیم (در ابعاد ) بعد دوخت را از یک طرف شروع کرده به زاویه که رسیدیم، سوزن فرو رفته دریاچه باقی می‌ماند، پایه را بلند می‌کنیم و پارچه را می‌چرخانیم و دوخت را ادامه می‌دهیم تا کاملاً زاویه درست دوخته شود. بعد زاپاس زاویه را تا۱ تا۲ میل مانده به زاویه، چرت می‌زنیم تا راحت به رو بر گردد.

پاک دوزی:

پاک دوزی برای جلوگیری از ریش شدن زاپاس لباس و تمیز بودن پشت کار می‌باشد. پاک‌دوزی را با روش‌های مختلف می‌توان انجام داد: پاک دوزی با دست – پاک دوزی با چرخ ساده – پاک دوزی با قیچی زیگزاگ – پاک دوزی با زیگزاگ چرخ- پاک دوزی با نوار اریب – پاک دوزی با چرخ اورلوک (سردوز).

دوخت کش:

اندازه کش را با توجه با حالت کشش و ارتجاعی آن، ۱۰تا۲۰ سانتی‌متر کمتر از دور کمر می‌گیریم. کش دوزی را به سه روش می‌توان انجام داد.

۱- به اندازۀ پهنای کش+۱ سانتی‌متر به کمر دامن از بالا برای درست کردن لیفه اضافه می‌کنیم. یک سانت را به داخل تا زده و به اندازه پهنای کش یک لیفه درست می‌کنیم دو سانت از کار را نمی‌دوزیم تا از این حفره، کش را به داخل لیفه بکشیم. (اندازه کش را با توجه به حالت کشش و ارتجاعی آن۱۰تا۲۰ سانتی‌متر کمتر از دور کمر می‌گیریم) بعد از رد کردن کش بوسیله سنجاق قفلی از داخل لیفه: دو سر کش را از حفره لیفه بیرون نگه داشته و روی هم می‌گذاریم و می‌دوزیم. بعد کمر دامن را با دو دست به طرفین می‌کشیم تا کش کاملاً داخل لیفه جا بیافتد.

۲- به اندازه پهنای کش به بالا و کمر دامن پارچه اضافه می‌گذاریم. بعد دو سرکش را (که۱۰تا۲۰ سانتی‌متر از دور کمر کمتر است) روی هم گذاشته و دو بار روی آن را می‌دوزیم. کش را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده و در قسمت لیفه روی درز پهلو یک چرخ عمودی روی کش می‌رویم. بعد دو درز پهلو را با دو دست گرفته، می‌کشیم تا کش اندازه نصف کمر شود و با چرخ سردوز یا زیگزاگ لبه لیفه را با لبه کش، سردوز می‌زنیم. به همین ترتیب طرف دیگر کمر را هم با کش سردوز می‌زنیم. بعد لیفه و کش را با هم به پشت دامن برگردانده و روی درز پهلو یک دوخت عمودی روی لیفه و کش می‌رویم.

۳- به اندازه۳ سانت به بالای کمر دامن برای لیفه اضافه می‌گذاریم، یک سانت آن را به پشت تا زده و با دو سانت دیگر یک لیفه۲ سانتی درست کرده و روی آن یک چرخ می‌رویم، فقط قسمتی از کار را نمی‌دوزیم تا یک حفره برای رد کردن کش در لیفه داشته باشیم. دوباره از وسط این لیفه دو سانتی‌متر یک دوخت دیگر با چرخ می‌رویم و درست بالای حفره پائین را دوباره نمی‌دوزیم. حال دو لیفه یک سانتی درست کرده‌ایم که با سنجاق داخل هر دو لیفه را کش یک سانتی که از دور کمر۱۰تا۲۰ سانتی‌متر کمتر باشد، می‌کشیم و دو سر کش را قبل از اینکه کاملاً داخل لیفه بکشیم، روی هم گذاشته می‌دوزیم. بعد با کشش کمر دامن کش را کاملاً داخل لیفه جا می‌اندازیم.

 

دوخت مغزی

۱- از اریب پارچه، مغزی مورد نظر را به عرض دو سانتی‌متر برش می‌زنیم، نورا را از عرض و از روی پارچه تا کرده اتو می‌زنیم. نوار تا خورده و اتو شده را روی پارچه و خط مورد نظر گذاشته طوری که دولای بسته نوار از خطی که روی آن قرار گرفته۲تا۳ میلی‌متر بیرون‌تر باشد و از روی خط مورد نظر یک دوخت روی نوار و لباس می‌رویم. بعد طرف دیگر لباس را روی خط مورد نظر گذاشته و درز را می‌دوزیم. نوار بطور یکسان لای درز قرار می‌گیرد.

۲- برای اینکه مغزی برجسته داشته باشیم مانند دوخت مغزی ساده، (روش«۱») قبل از اینکه نوار مغزی را به روش قبل لای درز قرار دهیم، لای نوار تا خورده، نخ پرک با ضخامت دلخواه قرار می‌دهیم و با پایه زیپ دوزی کاملاً از کنار برجستگی نخ یک دوخت روی نوار می‌رویم بعد مثل روش قبل آن را لای دو درز قرار داده و درز را می‌دوزیم. فقط نکته قابل توجه این است که مغزی برجسته را بهتر است با پایه زیپ دوزی بدوزیم تا کاملاً از کنار برجستگی نوار دوخت انجام شود.

 

فیلم آموزش خیاطی سیما عمرانیcd اموزش خیاطی خانم عمرانیآموزش خیاطی خانم عمرانی در برنامه خانوادهخرید آموزش خیاطی سیما عمرانیآموزش خیاطی بدون الگو خانم عمرانیآموزش خیاطی آسانکتاب آموزش خیاطیخیاطی سیما عمرانی ,

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *