نکات در برش و دوخت در آموزش خیاطی خانم عمرانی

نکات در برش و دوخت در آموزش خیاطی خانم عمرانی

نکته۱: اکثر الگوهایی که آموزش داده شده می‌توان مستقیم روی پارچه پیاده کرده و برش زده و هم می‌توان روی کاغذ در آورده و کاغذ را روی پارچه بگذاریم.
نکته۲: هر الگویی که از کنار اوزمان می‌خورد از تقاطع دو خط صاف و خط اریب، خط صاف را اندازه زده و خط اریب باید هم اندازه خط صاف باشد و اضافه را به صورت هلال از بین برده و به پای دامن وصل می‌کنیم تا سر درزهای بعد از دوخت افتادگی پیدا نکند.
نکته۳: برای دامن فون یک و هر دامنی که از الگوی فون یک استفاده می‌شود، روی کادر جلو و پشت
کمر را (+ یا -۱) حساب کردیم اگر ساسون پهلو تا خط کادر از ۳ یا ۴ سانتی‌متر بیشتر شد، از وسط الگو اضافه را یک ساسون گرفته و می‌بندیم تا گودی ساسون پهلو خیلی زیاد نشود.
نکته۴: برای کلیه دامن‌های کمرکش از الگوی دامن دلخواه استفاده کرده، ساسون‌ها را حذف کرده و خط کمر همان باسن باقی می‌ماند و الگوی جلو برای برش پشت استفاده می‌کنیم و پشت و جلو دامن هم اندازه است.
نکته۵: زمانی که برای برشی اندازه‌ای را چند تا چند می‌گوییم منظور حداقل اندازه اول و حداکثر اندازه دوم می‌باشد که می‌توانیم نسبت به قد یا سایر شخص مورد نظر بین این دو اندازه مانور دهیم.

مجموعه کامل در ۲۴ دی وی دی + گارانتی محصول + کیفیت بالا با قیمت ۸۵ هزار تومان

برای خرید تلفنی با شماره ۰۹۳۶۱۶۳۳۰۱۰ تماس بگیرید.

برای خرید هر چهار جلد کتاب آموزش خیاطی خانم عمرانی به صورت کامل با قیمت ۱۵۵هزار تومان بروی دکمه خرید پستی در زیر کلیک نمایید

برای خرید تلفنی با شماره ۰۹۳۶۱۶۳۳۰۱۰ تماس بگیرید.

برای خرید ۴ جلد کتاب خیاطی + ۲۴ حلقه دی وی دی به صورت همزمان با قیمت۲۳۰ هزار تومان بروی دکمه خرید پستی در زیر کلیک نمایید

برای خرید تلفنی با شماره ۰۹۳۶۱۶۳۳۰۱۰ تماس بگیرید.

 

 

 

نکته۶: همیشه از خط کمر ۱۲تا ۱۴ سانتی‌متر برای خط باسن پائین می‌آئیم ولی برای درست کردن ساسون گودی کمر که زیپ روی آن دوخته می‌شود ۱۸تا۲۰سانتی‌متر پائین می‌آئیم ولی برای درست کردن ساسون گودی کمر را به این اندازه وصل می‌کنیم و زیپ روی این خط دوخته می‌شود، اگر جای زیپ دامن کوتاه باشد دامن راحت از تن ما بالا نمی‌رود و در پوشیدن آن به مشکل برمی‌خوریم.
نکته۷: زمانی که ما قسمت جلو دامن یا بالاتنه را +۱ یا ۲ سانتیمتر می‌کنیم و قسمت پشت را -۱ یا ۲ سانتیمتر می‌کنیم برای اینکه قسمت جلو لباس کمی به خاطر برجستگی سینه و شکم بزرگتر شود و خط پهلو کمی به عقب کشیده شود و از جلو درزهای لباس دیده نشود.
نکته۸: همیشه برای درست کردن ساسون کمر، چه در دامن و چه در بالاتنه اگر گودی کمر یا تفاوت اندازه کمر و باسن کم بود، مقدار ساسون را می‌توان cm2 و یا ۵/۱ گرفت ولی اگر گودی کمر یا تفاوت اندازه کمر و باسن زیاد بود، مقدار ساسون را می‌توان cm3 یا ۴ و یا بیشتر گرفت.
نکته۹: اگر پارچه طرح و گل خاصی نداشته باشد که همه در یک جهت باشد یا مثل مخمل خواب نداشته باشد، می‌توانیم الگو مورد نظر به صورت قفلی یا سرازیر، سربالا روی پارچه پیاده کنیم. در غیر این صورت اگر طرح پارچه همه در یک جهت باشد باید حتماً کلیه الگوها را در جهت طرح روی پارچه گذاشته، در این صورت مقدار مورد نیاز پارچه بیشتر خواهد بود.
نکته۱۰: برای برش دامن‌های کمرکش اگر پارچه کشی بود می توانیم روی خط کمر از طرف خط پهلو ۳ سانتی‌متر داخل شد و خط کمر را کمی کوچک کرده تا چین آن کمتر شود.
بدلیل اینکه پارچه کشی است موقع پوشیدن دامن به مشکل بر نمی‌خوریم ولی اگر پارچه کشی نبود حتماً کمر الگو باید به اندازه باسن باشد تا دامن راحت از باسن رد شده و موقع پوشیدن به مشکل بر نخوریم.
نکته۱۱: طریقه درست کردن نوار اریب: برای درست کردن نوار اریب به رنگ و جنس دلخواه یک پارچه مربع مثلاً با اضلاع ۱۰۰ درست می‌کنیم. بعد از زاویه سمت راست بالا اریب به زاویه سمت چپ پائین وصل کرده (قطر مربع) و موازی با این خط پهنای نوار اریب را اندازه زده و این کار را تکرار می‌کنیم تاکل مربع پر شود و بعد، از سر خطوط نوار را جدا کرده و سر نوارها را صاف کرده به هم می‌دوزیم تا نوار ما هر چقدر می‌خواهیم بلند شود.
نکته۱۲: در کلیه یقه‌ها و بالاتنه‌ها که گفته می‌شود از الگوی پایه یا اولیه استفاده شود باید حتماً گشادی آن را طبق لباس مجلسی، معمولی و یا آزاد که در تبدیل الگوی اولیه به لباس‌های مختلف گفته شد، انجام داد. بعد مدل مورد نظر را روی آن پیاده کرد.
نکته۱۳: در کلیه یقه‌ها قبل از آنکه آن را روی پارچه برش بزنیم، اگر جلو بسته بودروی دولای بسته کاغذ برش می‌زنیم، به طوری که کاملاً خط سرشانه و یقه و تا حدود خط سینه دقیقاً اندازه الگو برش بخورد بعد آن را روی تن قرار می‌دهیم طوری که دقیق خط سرشانه روی شانه قرار بگیرد و اگر اندازه یقه را خواستیم کم یا زیاد می‌کنیم و یا به دلخواه بود بعداً برش می‌زنیم.
نکته۱۴: اوزمان به معنای فضای اضافه شده به الگو و یا به لباس مورد نظر، پنس به معنای ساسون و هانش به معنای باسن.
نکته۱۵: در هنگام دوخت لباس، سر تقاطع دوختها، زاپاس‌ها را بصورت رایب قیچی می‌کنیم تا حالت کشیدگی ایجاد نشود.

 

آموزش خیاطی خانم سیما عمرانی , dvd آموزش خیاطی خانم عمرانی , اموزش خیاطی خانم عمرانی سیمای خانواده , خرید اینترنتی خانم عمرانی , خیاطی بدون الگو ,  آموزش خیاطی آسان , کتاب خیاطی سیما عمرانیخیاطی خانم عمرانی ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *